Najčastejšie otázky o dôchodkovom poistení

Najčastejšie otázky o dôchodkovom poistení, na ktoré odpovedá čitateľom Sociálna poisťovňa.

03.06.2010 06:51
pero, rika, účet, kalkulačka, čísla Foto:
Sociálna poisťovňa dopredu výšku dôchodku na požiadanie vypočítať nemôže.
debata

Starám sa o dieťa a už teraz v júni začínam pracovať na dohodu. Pracovať budem doma. Bude za mňa štát naďalej platiť poistné na dôchodkové poistenie alebo sa mám z tohto poistenia odhlásiť?

Ak sa počas práce na dohodu budete aj naďalej sama celodenne starať o dieťa, čiže ak ho nezveríte inej osobe (ani rodinným príslušníkom), bude za vás štát poistné na dôchodkové poistenie platiť naďalej. Z dôchodkového poistenia sa teda nemusíte odhlásiť.

Poberám starobný dôchodok, ale naďalej pracujem. Kedy a ako budem môcť požiadať o zvýšenie starobného dôchodku?

Za obdobie dôchodkového poistenia, ktoré ste získali po priznaní starobného dôchodku, sa vám môže dôchodok zvýšiť. O zvýšenie dôchodku je možné Sociálnu poisťovňu požiadať až po skončení pracovného pomeru, ak ste zamestnancom alebo po skončení dôchodkového poistenia – ak ste povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba. O zvýšenie môžete požiadať listom adresovaným ústrediu Sociálnej poisťovne v Bratislave. Nezabudnite v ňom uviesť dátum, od ktorého žiadate zvýšiť dôchodok, obdobie, za ktoré ho žiadate zvýšiť, a rodné číslo. Ak ste zamestnanec, váš zamestnávateľ je povinný do troch dní od skončenia zamestnania poslať prostredníctvom pobočky Sociálnej poisťovne evidenčný list dôchodkového poistenia (preukazujú sa ním vaše zárobky a skončenie pracovného pomeru) ústrediu Sociálnej poisťovne v Bratislave, ktoré o zvýšení dôchodku rozhodne.

Som invalidný dôchodca. Chcel by som si nájsť nejakú prácu, ale počul som, že invalidný dôchodca nesmie pracovať, inak by o invalidný dôchodok prišiel. Je to pravda?

Nie je. Vykonávanie akéhokoľvek zamestnania nemá vplyv na nárok na invalidný dôchodok ani na jeho výplatu. Rovnako naň nemá vplyv ani výška príjmu. Popri poberaní invalidného dôchodku môžete teda pracovať bez obmedzenia a bez zníženia či odňatia invalidného dôchodku.

Moja matka, ktorá poberala invalidný dôchodok, teraz v máji zomrela, ale pre chorobu si dôchodok už nemohla prebrať. Ako máme s bratom a otcom ako dediči postupovať?

Nárok na sumy dávky, ktoré boli splatné ku dňu smrti poistenca, prechádza na pozostalých. Pozostalí majú na ne nárok v tomto poradí: manžel (manželka) a ak nie je, tak deti a ak nie sú, tak rodičia. Deti zomretého poistenca – po doručení žiadosti poisťovni o sirotský dôchodok alebo žiadosti dieťaťa zomretého poistenca o vyplatenie splatných súm – majú nárok na ich vyplatenie len vtedy, ak po zomretom poistencovi nezostala vdova (vdovec). V prípade vašej matky teda nárok na jej neprebratý dôchodok bude mať váš otec. Sociálna poisťovňa mu splatnú sumu dávky vyplatí na základe žiadosti o vdovecký dôchodok alebo na základe jeho žiadosti o vyplatenie. Žiadosť o vyplatenie treba poslať ústrediu Sociálnej poisťovne v Bratislave.

Môže mi Sociálna poisťovňa dopredu na požiadanie vypočítať výšku dôchodku?

Nemôže. Sumu dôchodku totiž ovplyvňujú viaceré skutočnosti, ktoré u konkrétneho žiadateľa zisťuje poisťovňa až v konaní o nároku na dôchodok. Bez dôkladného, presného a spoľahlivého zistenia skutočností, ktoré sú na stanovenie sumy dôchodku nevyhnutné, nie je možné ani predbežne, na informačné účely, stanoviť sumu dôchodku presne a spoľahlivo. Orientačne si však poistenec môže vypočítať sumu starobného dôchodku pomocou kalkulačky, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Údaje o osobných vymeriavacích základoch od roku 1984 do 31. decembra 2003 si môže nájsť v informácii o stave individuálneho účtu poistenca, ktorú poisťovňa v minulých rokoch poslala všetkým poistencom, a v informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca (vymeriavacie základy po 31. decembri 2003), o ktorú môžete požiadať písomne alebo elektronicky.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

debata chyba