Na byt z hypotéky len 40 percent? Európska komisia na tom pracuje

Európska komisia chce v celej Európskej únii zjednotiť pravidlá hypoték. Pravidlá by mali byť jednoduchšie, ale zároveň aj prísnejšie. Hypotekárne úvery by zdraželi a získalo by ich menej ľudí, informoval server Euractiv. Návrh má zabrániť opakovaniu hypotekárnej krízy, ktorá prerástla do krízy finančnej a hospodárskej.

14.10.2009 10:32
peniaze, euro, hypotéka, dom Foto:
Ak by v EÚ platili prísnejšie kritériá pre hypotéky, zohnať peniaze na kúpu nehnuteľnosti by bolo zložitejšie a drahšie.
debata

Brusal vraj chce presadiť, aby banky mohli klientom poskytnúť úvery len vo výške 40 percent hodnoty nehnuteľnosti. Kto by chcel viac peňazí, musel by sa zaviazať splácať oveľa vyššie úroky. Na nehnuteľnosť napríklad v hodnote 100-tisíc eur by Slovák v banke dostal len 40-tisíc eur, zvyšok by musel dať z vlastného alebo si požičať za oveľa vyšší úrok.

Hovorkyňa českej Hypoteční banky Pavla Hávová však uviedla, že navrhované opatrenie by sa nemalo ani tak týkať obmedzovania poskytovania úverov nad 40 percent žiadateľom, ale bolo by namierené najmä voči bankám a požiadavkam na ich kapitálové vybavenie. Odvolala sa na informácie z Európskej hypotekárnej federácie.

Banky v Česku i na Slovensku zvyčajne poskytujú hypotéky vo výške 60 až 70 percent hodnoty nehnuteľnosti. Na Slovensku klasická hypotéku možno poskytnúť do výšky 70 percent hodnoty nehnuteľnosti. Banky poskytovali na bývanie aj vyššie úvery, zvyšok však nebol hypotekárny, ale iný typ úveru. Po vypuknutí finančnej a hospodárskej krízy sú však oveľa opatrnejšie a stopercentné financovanie nie je také bežné ako pred krízou.

Nižšie hodnoty pomeru hypotéky k hodnote nehnuteľnosti nie sú dobré prehospodárstvo. „Pokles dokonca pod 40 percent by predstavoval vo vzťahu k novej bytovej výstavbe dramatický pokles hospodárskej produkcie v stavebníctve, najmä bytovom. Prepad by mohol byť viac ako polovičný. Nastalo by tiež výrazné zníženie mobility obyvateľov kvôli nemožnosti predať a kúpiť si bývanie,“ uviedol riaditeľ odboru bytovej politiky českého ministerstva pre miestny rozvoj Pavel Rakouš.

Zmenu pravidiel by museli schváliť členské štáty EÚ a Európsky parlament. Pre mnohé štáty by to predstavovalo výrazné legislatívne zmeny. O integrácii v oblasti hypoték sa hovorí od roku 2003. Návrhy komisie by mohli byť súčasťou pripravovanej novely smernice o kapitálovej primeranosti. Tá by mala začať platiť v roku 2011, ale Európsky parlament si ešte predtým vyžiadal jej úpravu. Tá by mala zahŕňať úpravy manažérskych odmien a zrejme aj zjednotenie pravidiel pre hypotéky.

Podľa hovorcu eurokomisára pre vnútorný trh Charlieho McCreevyho však nie je definitívne rozhodnuté, že komisia strop pre úvery nakoniec navrhne. O podobne možnosti sa však debatuje.

debata chyba