Investičným ternom sú reality

Kto vlani stavil na investíciu do bytov v lepších lokalitách či lukratívnych biznis priestorov, zarobil najviac. Z investičných možností, ktoré zhodnotil denník Pravda, vyšlo, že pri vložení tisíc eur do špeciálnych fondov nehnuteľností sa vlani dalo zarobiť takmer 37 eur. Po odrátaní poplatkov takáto investícia zarobila viac ako zhodnotenie peňazí v zlate či na účte v banke. Dať peniaze do realít, aj keď nie do všetkých, radia odborníci aj tento rok.

12.01.2012 12:04
sporenie, vklad, mince, úroky, výnos,... Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

„Ako najlepší uchovávateľ hodnôt vychádzajú z našej analýzy reality rôzneho typu,“ povedala Markéta Šichtařová, riaditeľka Next Finance. Podľa ekonómky pritom pozemky držia hodnotu lepšie ako byty, ktoré môžu cenu počas recesie mierne stratiť, ale napriek tomu tento pokles býva menší, ako pri iných investíciách. Minulý rok tak podľa údajov z Národnej banky Slovenska klesla cena priemerného trojizbového bytu na Slovensku približne o 1 540 eur.

Peniaze pod vankúš?

Najjednoduchšie je pre niektorých ľudí nechať peniaze pod vankúšom, vtedy však musia počítať s tým, že inflácia z nich tento rok uberie vyše dve percentá a navyše stále je hrozbou riziko, že dlhová kríza zamáva s osudom eura. Ešte viac peňazí vlani prerobili ľudia, ktorí stavili na akcie, keďže akciové fondy sa prepadli o takmer 15 percent. Akcie sú však označované za dlhodobú investíciu.

V prípade častej investície do bytov na prenájom treba počítať s platením účtov za vodu, elektrinu a plyn a tiež s nákladmi na zatepľovanie budovy či opravu výťahu. „S príspevkami do fondu opráv sú naše náklady na trojizbový byt s tromi nájomníkmi približne dvesto eur,“ opisuje napríklad Lenka Macková. V hlavnom meste prenajíma byt patriaci jej staršiemu bratovi, ktorý momentálne pracuje v Írsku. Najväčšou nevýhodou nehnuteľností sú vysoké ceny a špekulatívne nákupy na hypotéky analytici neodporúčajú.

Lukratívne stavebné sporenie

Pre bežných ľudí sa v tomto roku podobne ako vlani najviac oplatí zhodnocovať úspory prostredníctvom stavebného sporenia. „Aj v roku 2012 majú stavební sporitelia nárok na štátnu prémiu vo výške 10 percent z ročných vkladov, maximálne 66,39 eura,“ povedal Robert Juriš z Prvej stavebnej sporiteľne. Maximálny štátny príspevok tak ľudia získajú pri vklade 663,9 eura a tieto peniaze sú tiež zhodnocované dvojpercentným ročným úrokom.

V minulom roku boli najväčšou nevýhodou stavebného sporenia vysoké poplatky. Po kritike ministerstva financií sporiteľne zmenili prístup a ohlásili znižovanie cien. Prvá stavebná sporiteľňa napríklad znížila poplatok za vedenie účtu stavebného sporenia a stavebného úveru z 18 na 12 eur.

Pre vysoké poplatky skončilo minulý rok stavebné sporenie v zhodnocovaní peňazí na jedno euro tesne za investíciou do podielových fondov nehnuteľností. V tomto prípade išlo o priemerný výnos a tak konkrétne fondy mohli mať o niečo nižší, ale aj vyšší výnos.
„Ľudia, ktorí majú dlhodobý investičný horizont (tri a viac rokov) a sú ochotní podstúpiť vyššie výkyvy hodnoty investičného portfólia, by mali uvažovať o nejakom akciovom fonde,“ myslí si Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum. „Mnohých ľudí možno prekvapí, že napríklad americké spoločnosti dosahujú momentálne rekordné zisky a sú pripravené vyplácať dividendy,“ dodal Tomčiak.

Istotou je vklad v banke Naopak, pre ľudí neochotných znášať akúkoľvek stratu sú stále najbezpečnejšou investíciou termínované vklady v bankách. „Za rok sa väčšinou naskytne minimálne päť zaujímavých príležitostí na vklad peňazí za relatívne lepších podmienok,“ dodal Tomčiak. Samotné banky pritom plánujú akcie na vysoké úroky najmä v prvých šiestich mesiacoch tohto roka.

„Podobne ako pri vkladoch si myslím, že aj pri úveroch výsledkom bude skôr mierny rast ako pokles úrokových sadzieb,“ dodal Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky. Finančné domy tiež plánujú sprísňovanie úverových podmienok a získať pôžičku tak bude ťažšie ako v minulom roku. „Sprísňovanie podmienok na úverovaní očakávam, najmä na prelome rokov a v prvej polovici 2012, a to tak v dostupnosti, ako aj v sadzbách,“ potvrdil Marek Gábriš, analytik ČSOB.

Vysoké poplatky pri zlate

Ekonómovia pre bežných ľudí za veľmi rizikovú považujú investíciu do zlata. Žltý kov totiž neponúka žiadny stály výnos, obchoduje sa v dolároch a treba počítať s poplatkami za jeho kúpu, uloženie v banke i predaj. Napríklad len otvorenie GoldConta umožňujúceho nákup zlata je v Broker Service Group 390 eur.

„Na druhej strane istotou pre nášho klienta je to, že nech odpredá zlato kedykoľvek, vždy dostane zaň reálnu hodnotu peňazí a nie peniaze postihnuté infl áciou a inými vplyvmi,“ povedal Robert Alfoldy, manažér Broker Service Group.

Pre bežných ľudí je ťažké odhadnúť, kedy začína zlato rásť a kedy, naopak, klesá. „Od začiatku septembra do polovice decembra sa dolárová cena zlata prepadla takmer o 19 percent,“ uzavrel hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba