Hypotéku od štátu dostanú len najrýchlejší

Od januára bude znovu možné žiadať o úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB). V porovnaní s hypotékami fond požičiava aj o niekoľko percent lacnejšie.

23.12.2010 06:30
nehnuteľnosť, byť, hypotéka, prenájom, sťahovanie Foto:
Pri poskytnutí každého úveru vyžaduje Štátny fond rozvoja bývania založenie kupovanej nehnuteľnosti.
debata

„Najväčšou výhodou úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania je výhodná úroková miera, ktorá je nemenná počas celej doby splatnosti,“ vraví Anton Vavrinčík z fondu.

Kto chce získať nízky úrok, musí sa poponáhľať. Keďže fond má stanovený rozpočet na poskytovanie úverov, pôžičky dáva len dovtedy, kým sa mu neminú peniaze. Napríklad v tomto roku sa peniaze určené na obnovu domov vyčerpali už v januári a žiadosti boli v porovnaní s rozpočtom dvojnásobné.

Ak niekto podá prihlášku neskoro, bude mať ďalšiu šancu až o rok. Ľudia, ktorí si podali žiadosť v tomto roku, no peniaze už nedostali, si musia v januári podať novú. Fond neschválené žiadosti vracia a nepresúva ich do budúceho roku.

Najlacnejšie úvery ponúka ŠFRB odchovancom detského domova. Požičať si môžu už s jednopercentným úrokom. O jedno percento viac zaplatia ľudia do 35 rokov. Ostatným fond rozvoja bývania požičiava za 3,5 percenta. Za úver vo výške 40–tisíc eur tak odchovanci detských domov budú mesačne platiť 129 eur, výška mesačnej splátky pre mladých ľudí bude 148 eur a pre ostatných 180 eur.

Úvery z fondu nie sú určené pre každého. Peniaze môžu získať ľudia, ktorých mesačný príjem dosahuje minimálne 1,3–násobok životného minima, no neprekračuje 3,5–násobok. Ak o úver žiadajú manželia s jedným dieťaťom, ich čistý príjem sa musí pohybovať od 519 do 1 397 eur. Okrem platu sa do tohto príjmu počíta aj rodičovský príspevok či rôzne štátne dávky. Príjem všetkých členov rodiny sa pritom posudzuje spoločne. Zamestnanci musia fondu predložiť potvrdenie od zamestnávateľa, živnostníci svoj príjem preukážu na základe daňového priznania.

Pri poskytnutí každého úveru fond vyžaduje založenie kupovanej nehnuteľnosti. Ak chce niekto peniaze získať skôr, ako založí nehnuteľnosť v prospech fondu, potrebuje dvoch ručiteľov. Po tom čo kataster zapíše záložné právo v prospech ŠFRB, pôvodní ručitelia už za úver nezodpovedajú. Rovnaký byt alebo dom možno okrem fondu zároveň založiť aj v banke. Fond však vyžaduje, aby bol prvým záložcom, teda aby sa jeho pohľadávky v prípade problémov uspokojili ako prvé. Ak je hodnota nehnuteľnosti dostatočná, banky väčšinou nemajú problém byť až na druhom mieste. Zákon obmedzuje aj maximálnu výšku úveru. Na kúpu bytu si možno požičať maximálne 45 300 eur. Mladým ľuďom fond požičia o 7–tisíc eur viac. Úvery z fondu nie sú určené ani na kúpu nadštandardných bytov. Peniaze možno použiť maximálne na kúpu bytu s rozlohou 80 štvorcových metrov. Aj keď fond poskytuje žiadateľom o úver informácie, žiadosti sa nepodávajú priamo na fond. Treba ich odniesť na mestský úrad okresného mesta, v okrese ktorého sa nachádza daná nehnuteľnosť. Každý mestský úrad okresného mesta má pracovníka, ktorý sa venuje úverom z fondu. Jeho úlohou je skontrolovať žiadosť a zaslať ju fondu. Mestský úrad má na to 14 dní. Fond má potom na rozhodnutie ďalších 90 dní. Okrem úverov na kúpu bytu, výstavbu bytu a obnovu bytovej budovy by v budúcom roku mal pokračovať aj vládny program zatepľovania. Fond tak bude znovu ponúkať na zateplenie bezúročné úvery so splatnosťou do 15 rokov. V návrhu rozpočtu fondu je na túto oblasť vyčlenených desať miliónov eur.

debata chyba