Dôchodkový vek sa nezvýši, poistné odvody zostanú povinné

Vládna koalícia pribrzdila oproti prvotným plánom aj v reformách v sociálnej oblasti. Rozhodla sa nezvyšovať v tomto volebnom období vek odchodu do dôchodku a nemeniť ani pomer odvodov medzi dôchodkovými piliermi. Aj nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti ponechá povinné.

28.07.2010 10:14
dôchodca, dôchodok, lavička, oddych, staroba Foto:
Vláda by mala naplánovať predlžovanie dôchodkového veku v závislosti od predpokladanej dĺžky života.
debata

Premiérka Iveta Radičová to zdôvodnila zodpovednosťou voči obyvateľom Slovenska, na ktorých v súčasnosti tvrdo dolieha ekonomická situácia aj politické rozhodnutia na európskej úrovni. „Odmietam, aby občania Slovenskej republiky opätovne znášali šokovou metódou dôsledky riešenia hospodárskej krízy a nezodpovednosti vlád v iných krajinách,“ vyhlásila.

Podľa Radičovej sa dôchodkový vek postupne zvyšuje aj v súčasnosti a na schválenú hranicu 62 rokov pre mužov aj ženy bez ohľadu na počet detí nabehne až v roku 2014. Zásah do tohto stavu by preto považovala za „populistický“.

Takisto odmieta meniť pomer odvodov do priebežného a sporivého piliera. Ako zdôraznila, koalícia chce dokonca na ochranu druhého piliera pred politickými zásahmi iniciovať prijatie ústavného zákona.

Radičová potvrdila, že vláda chystá rozsiahlu reformu odvodového a daňového systému, nie však zvyšovaním odvodového zaťaženia. Pri hľadaní zdrojov pre štátny rozpočet sa podľa nej kabinet v prvom rade sústredí na tvorbu nových pracovných miest.

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš však fixovanie dôchodkového veku na terajšej úrovni považuje za neudržateľné. Podľa neho by vláda mala jeho predlžovanie aspoň vopred naplánovať v závislosti od predpokladanej dĺžky dožitia. „Ak to nechce urobiť, mala by vysvetliť, ako inak chce riešiť schodky v Sociálnej poisťovni,“ mieni Goliaš.

Podľa Richarda Ďuranu z inštitútu INESS by vláda na zabezpečenie stability prvého piliera mala pristúpiť aspoň na zmenu spôsobu valorizácie dôchodkov. Ďurana predpokladá, že aj ponechaním povinného poistenia pre prípad choroby a straty práce vláda zrejme nechce stratiť kontrolu nad príjmami, z ktorých môže vykrývať schodok priebežného piliera. „Vítam však, že pomer odvodov do jednotlivých dôchodkových pilierov sa nebude meniť. To by znamenalo popretie filozofie dôchodkovej reformy,“ tvrdí Ďurana.

debata chyba