Dôchodcovia môžu ušetriť na daniach

Ľudia, ktorí si popri starobnom dôchodku privyrábajú prácou, môžu získať naspäť všetky dane, ktoré im zamestnávateľ počas minulého roka strhol zo mzdy. Podmienkou je, že vlani nezarobili v hrubom viac ako 1 779,65 eura.

24.01.2012 06:52
dane, daňové priznanie, poradca, rady, odvody Foto:
Ilustračné foto
debata

Zákon o dani z príjmov určuje, že ľudia, ktorí za rok nezarobia viac ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, nemusia vôbec podávať daňové priznanie ani platiť daň. Ak by však pracujúci dôchodca nepodal daňové priznanie, nedostal by naspäť ani dane, ktoré minulý rok zaplatil. Preto sa mu oplatí, ak to urobí dobrovoľne. Dôchodcovia, ktorí chcú získať naspäť zaplatené dane, nemajú inú možnosť, ako podať daňové priznanie. Ak požiadajú zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania daní, daňový úrad im peniaze nevráti. „V ročnom zúčtovaní dane postup podľa paragrafu 46 zákona o dani z príjmov nie je možné uplatniť,“ tvrdí Gabriela Dianová z Finančného riaditeľstva SR.

PIANO

Užitočné rady nájdete aj v článku Aké daňové priznanie má podať dôchodca
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Keďže od dane je oslobodený ročný príjem do výšky 1 779,65 eura, znamená to, že o vrátenie daní môžu požiadať tí penzisti, ktorých minuloročný priemerný mesačný príjem neprekročil 148 eur. Ak niekto zarobil viac, musí už zdaniť celý svoj plat. Väčšina dôchodcov totiž nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane. Na rozdiel od ostatných ľudí sa penzistom nezdaniteľná časť znižuje o dôchodok. To znamená, že od sumy 3 559,30 eura si dôchodca odpočíta svoju ročnú penziu a len zvyšnú časť si môže v daňovom priznaní uplatniť ako nezdaniteľnú časť základu dane. Keďže priemerný dôchodok je vyše 360 eur mesačne, znamená to, že väčšina dôchodcov nemá nárok na žiadne nezdaniteľné minimum.

Oslobodenie od dane pri príjme do 1 779,65 eura môžu využiť aj tí dôchodcovia, ktorí prenajímajú byt či dom. Zo svojho hrubého príjmu z prenájmu si najprv odpočítajú nezdaniteľnú časť vo výške 500 eur. Ak je výsledná suma nižšia ako 1 779,65 eura, nevzniká im povinnosť podať daňové priznanie ani zaplatiť daň.

Nižšie dane zaplatia aj tí pracujúci penzisti, ktorí sa ešte starajú o deti. Za každé vyživované dieťa mohli za minulý rok ušetriť na daniach celkovo 243,18 eura. Výška daňového bonusu sa odpočítava priamo z dane. V prípade, že niekto má platiť nižšiu daň, ako je daňový bonus, daňový úrad mu vyplatí rozdiel. To znamená, že namiesto toho, aby dôchodca platil daň, pošle peniaze štát jemu.

Ešte vlani mohli dôchodcovia žiadať aj o vrátenie dane z úrokov. Ak v roku 2010 nemali okrem úrokov iný príjem a výška vyplatených úrokov bola nižšia ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane, štát im po podaní daňového priznania vrátil všetky dane, ktoré im banka strhla. Od januára minulého roku však už nemožno uviesť úroky ako príjem v daňovom priznaní. To znamená, že dôchodca nemá nárok ani na to, aby dostal naspäť daň.

debata chyba