Dejepisári a matematikárky majú učiť aj o peniazoch

Výhodnosť pôžičky, ako hospodáriť s vlastným platom, či ako investovať, aby peniaze pracovali v prospech ich majiteľa? To všetko by sa mali učiť už deti na základných a stredných školách na Slovensku.

12.10.2009 11:29
škola, vyučovanie, učiteľ, žiak Foto:
O peniazoch by sa mali učiť už deti v škole.
debata

Vláda Roberta Fica chce totiž presadiť Národný štandard finančnej gramotnosti v školách. Tie však zatiaľ nevedia, ako a čo o pôžičkách či finančnej sebestačnosti učiť.

Na dejepise by sa deti mali učiť, ako peniaze vznikali, na matematike by počítali úroky pri pôžičkách, na občianskej výchove by mali preberať, ako fungujú banky a nebankové pôžičkárne. O peniazoch by sa viac učilo na základných aj stredných školách.

Dôvodom, prečo sa majú školy viac venovať peniazom a ich používaniu v živote, je skutočnosť, že Slováci im stále málo rozumejú. „Ľudia často nerozumejú základným pojmom a v praxi potom čelia problémom so zadlženosťou,“ vysvetľuje Mária Hankociová, finančná poradkyňa zo spoločnosti Save Finance. Hankociová je spoluautorkou projektu tretieho sektora pre stredné školy Poznaj svoje peniaze. Podľa nej vznikajú z nevedomosti problémy. „Ľudia si napríklad zoberú krátkodobú pôžičku so štvorpercentným úrokom, zdá im nízky. Neskôr sa chytajú za hlavu, keď zistia, že úrok je mesačný, a nie ročný, a teda úver je riadne predražený,“ zdôraznila Hankociová.

Minister školstva Ján Mikolaj s ministrom financií Jánom Počiatkom určili Národný štandard finančnej gramotnosti. Podľa neho by školy mali učiť o peniazoch už tento školský rok od septembra. Učitelia by však sami mali zaradiť nové témy do svojich predmetov. Ministerstvo školstva im zatiaľ podklady neposkytlo. „Finančné vzdelávanie ešte neučíme. Chceme sa tým zaoberať v blízkom období,“ spresnil Dušan Zdechovan, riaditeľ Strednej odbornej školy železničnej v Poltári.

Hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková priznala, že školy ešte nevedia, čo o peniazoch učiť. „Je pravda, že do škôl projekt nabehne postupne, aj školenia pedagógov budú pripravené postupne,“ spresnila Dana Španková. Spôsob, ako o peniazoch učiť, si každý región bude vyberať sám. Hankociová upozorňuje, že vzdelávanie je potrebné. V bežnom živote totiž stále ľudia na finančnú nevedomosť doplácajú. „Slováci často pri výbere pôžičky sledujú len úrok, ale neregistrujú ostatné poplatky. Nevedia ani to, koľko ich bude úver stáť, nevedia, čo je ročná percentuálna miera nákladov,“ vysvetlila Hankociová. Keby boli ľudia dostatočne finančne vzdelaní, podľa Hankociovej by nenaleteli napríklad na 30-percentné úroky nebankoviek, ktoré skrachovali.

debata chyba