Dávky v hmotnej núdzi? Za zásluhy

Počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k nim neustále narastá a zvyšujú sa aj výdavky úradov práce. Ku koncu júna poberalo pomoc od štátu približne 370–tisíc ľudí. A práve oni sa budú musieť zrejme už od januára pripraviť na zmeny. Ministerstvo práce totiž pripravilo nový zákon o hmotnej núdzi.

03.09.2011 06:30
rodina, dieťa, dávky, sociálne, sociálny,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Zmena sa bude týkať výšky dávok a podmienok ich získania, ktoré by mali byť prísnejšie najmä pre penzistov, zdravotne postihnutých či invalidných dôchodcov. Kým dnes sa im pri priznávaní dávky započítavalo iba 75 percent ich príjmu, po novom to už bude celý príjem. A tak sa môže stať, že práve títo ľudia sa ocitnú na hranici chudoby. Navyše sa ruší aj dvojeurový príspevok na zdravotnú starostlivosť. Paradoxne sa však už nebude napríklad prihliadať na to, aké auto vlastní žiadateľ o dávku. Kým v súčasnosti môže mať auto najviac za približne 6 600 eur, od januára sa už jeho hodnota môže vyšplhať do akejkoľvek výšky. Ministerstvo navrhuje, aby sa za majetok podľa zákona o hmotnej núdzi nepovažovali osobné dopravné prostriedky používané na osobnú prepravu žiadateľa o dávku a spoločne posudzovaných osôb.

„Nejdeme brať chudobným peniaze, len im chceme povedať, že tie, ktoré dostanú od štátu, si musia zaslúžiť,“ povedala na tlačovej besede štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová. Nová dávka v hmotnej núdzi bude podľa jej slov postavená na troch znakoch: spravodlivosť, zásluhovosť a motivácia.

„Dnešný systém dávok v hmotnej núdzi mnohým občanom, ktorí ju poberajú, vyhovuje. Prácou za minimálnu mzdu by získali len o málo viac, než dostávajú od štátu na dávkach,“ upozornila Nicholsonová na dôvody, prečo rezort predkladá úplne nový zákon.

Po novom tak ten, kto neprejaví žiadnu aktivitu, dostane len absolútne minimum – 37,97 eura mesačne, kým dnes dostáva 60,50 eura. „Ak sa poberateľ základnej dávky zapojí do činností organizovaných komunitným centrom či občianskym združením, získa motivačnú dávku vo výške 20 percent životného minima,“ povedala. Ak sa vzdeláva, zúčastňuje na aktivačných prácach alebo je riadne zamestnaný za nízku mzdu, získa motivačnú dávku vo výške 45 percent životného minima.

Podľa Nicholsonovej sa výška príjmu, ktorá sa pri výpočte dávky berie do úvahy, oproti súčasnému stavu zníži práve preto, aby mohli dávku získať aj tí, čo pracujú za minimálnu mzdu. „Dnes sa berie pre účely posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi do úvahy 75 percent príjmu, po novom to bude už len 65 percent.“ Zmenou započítavania príjmov pre potreby výpočtu dávky a nárokom na motivačnú dávku pre dospelých vo výške 45 percent zo životného minima aj pre zamestnanú osobu ministerstvo predpokladá, že počet poberateľov so zamestnaným členom stúpne o 14 500 rodín. Pri splnení podmienok na všetky navrhované dávky sa priemerne môže týmto rodinám zvýšiť príjem o 29 eur mesačne.

Ak si poberateľ dávky nájde prácu, počas prvých troch mesiacov sa mu bude brať do úvahy na účely posúdenia nároku na ňu len 45 percent jeho zárobku, počas ďalších troch mesiacov 55 percent. Zámerom je motivovať občanov prijať aj slabo platenú prácu a udržať si ju.

Zákon by mal motivovať aj deti k lepším školským výsledkom. Aj dieťa totiž bude môcť získať motivačnú dávku, ak sa bude zúčastňovať aktivít v komunitnom centre, ak bude navštevovať materskú školu, a to aspoň 10 dní v mesiaci, a ak bude chodiť do školy a nebude opakovať ročník či mať neospravedlnené hodiny.

„Pamätáme aj na tých poberateľov, ktorí sa z objektívnych príčin nemôžu aktivizovať či zamestnať. Ide napríklad o starobných dôchodcov, invalidov či tehotné ženy. Tí by k základnej dávke automaticky získali solidárnu dávku,“ konštatovala Nicholsonová.

Zmena by sa mala týkať aj okruhu spoločne posudzovaných osôb. Dávku tak budú môcť získať aj mladí dospelí ľudia vo veku 18 až 25 rokov, ktorí nemajú adekvátne príjmy. Na základe údajov o uchádzačoch o zamestnanie vo veku 18 až 25 rokov je predpoklad, že týchto ľudí je viac ako 60–tisíc, z toho viac ako 9–tisíc sa už nachádza v súčasnom systéme pomoci v hmotnej núdzi. Po novom by sa zmena mala pozitívne dotknúť všetkých, ich príjem by sa mal zvýšiť o 37,97 eura mesačne.

Negatívny vplyv bude mať návrh na príjmy poberateľov dávky, ktorým sa poskytuje dávka na najnižšej úrovni základných životných podmienok (základná dávka a príspevok na zdravotnú starostlivosť). Počet týchto poberateľov na základe aktuálnych štatistík je 45 818, pretože až 45 808 sa zmena dotkne negatívne. Podľa odhadu sa im priemerne znížia príjmy približne o 46 eur mesačne.

Zákon však ešte musia schváliť poslanci. V akej podobe bude napokon platiť a či vôbec, je zatiaľ predčasné hovoriť. Zásadné pripomienky k návrhu majú totiž nielen opoziční, ale aj koaliční politici.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba