Daňový bonus znižuje daň

Štát už dlhší čas motivuje ľudí, ktorí majú deti, aby pracovali. Za každé dieťa sa im totiž zníži daň o 20,02 eura.

22.06.2011 09:51
dane, daňový úrad, daňový, daňové, priznanie Foto:
Ilustračné foto
debata

Keďže o daňový bonus sa priamo znižuje daň, znamená to, že ho môžu využiť aj ľudia s nízkym platom. Navyše, ak niekomu vyjde daňový bonus vyšší, ako je výška dane, ktorú má platiť, štát mu doplatí rozdiel. Napríklad ak má niekto tri deti, má nárok na daňový bonus 60,06 eura. V prípade, že má platiť daň vo výške 30 eur, znamená to, že nielenže nebude platiť žiadnu daň, ale štát mu navyše vyplatí 30,06 eura.

Získať daňový bonus môžu zamestnanci aj živnostníci. Kým zamestnancom bonus uplatňuje priamo ich zamestnávateľ a každý mesiac sa tak zvyšuje ich čistý príjem, živnostníci si daňový bonus zúčtujú aj v daňovom priznaní. Uplatnia si ho tak za celý rok naraz.

Podmienkou na získanie daňového bonusu je, že celoročný príjem je minimálne vo výške 6–násobku minimálnej mzdy. Zamestnanec tak môže dostať bonus v mesiaci, keď jeho plat dosiahne aspoň polovicu minimálnej mzdy. V prípade, že v niektorých mesiacoch splní nárok na vyplatenie bonusu, no za celý rok jeho príjem neprekročí 6–násobok minimálnej mzdy, nemusí štátu vrátiť už vyplatený bonus.

Aj živnostník, ktorý chce získať daňový bonus, musí za rok zarobiť aspoň 6–násobok minimálnej mzdy. Zároveň však musí byť v zisku. Len čo je niekto v strate, stráca nárok na daňový bonus, aj keď jeho hrubé príjmy presiahnu 6–násobok minimálnej mzdy.

Daňový bonus si môže uplatniť vždy len jeden z rodičov. Prvýkrát ho možno získať v mesiaci, keď sa dieťa narodilo alebo keď začalo študovať. Štát priznáva bonus až dovtedy, kým dieťa študuje

© Autorské práva vyhradené

debata chyba