Dani za predaj bytu sa dá vyhnúť

Každý, kto predáva byt, by mal zaplatiť daň z príjmu. Od dane sú však oslobodení tí ľudia, ktorí byt vlastnia aspoň päť rokov.

24.08.2011 14:22
manželia, úver, dane, kalkulačka, rodina Foto:
Ilustračné foto
debata

Ani človek predávajúci nehnuteľnosť, ktorú ešte nevlastní päť rokov, nemusí zaplatiť daň z celej sumy, ktorú za byt alebo dom utŕži. Rovnako ako v prípade živnosti či prenájmu sa daň platí len zo zisku. To znamená, že si od svojho príjmu odpočíta výdavky, ktoré boli spojené s danou nehnuteľnosťou a až zo zvyšnej sumy zaplatí daň. „Pri predaji nehnuteľnosti je hlavným nákladom nákupná cena. Takisto výdavky na rekonštrukciu a zhodnotenie nehnuteľnosti či sprostredkovateľská provízia pre realitnú kanceláriu,“ vraví daňový poradca Peter Málach zo spoločnosti Malach Consulting.

To znamená, že ak niekto vlani kúpil byt za 50–tisíc eur a v tomto roku ho predá za 55– tisíc eur, pričom do bytu nič neinvestoval a byt nepredáva prostredníctvom realitnej kancelárie, daň sa mu vypočíta zo sumy 5–tisíc eur. Daňovému úradu tak odvedie 950 eur.

Do konca minulého roku na oslobodenie od platenia daní stačilo, ak mal predávajúci v byte alebo dome dva roky trvalé bydlisko. Od januára sa však zmenil zákon a na trvalé bydlisko sa už neprihliada. Pre ľudí, ktorí kúpili byty do konca minulého roku, však naďalej platia pôvodné pravidlá. To znamená, že ak byt kúpili pred dvoma rokmi, pričom v ňom od začiatku mali trvalé bydlisko, môžu ho v súčasnosti predať bez toho, aby museli zaplatiť akúkoľvek daň.

Daň z predaja nehnuteľnosti netreba platiť ani v prípade, že niekto predá byt lacnejšie, ako ho kúpil. Keďže sa dostal do straty, nemá z čoho platiť daň.

Aj v prípade, že chce niekto predať byt, ktorý zdedil, platia rovnaké pravidlá, ako by si byt kúpil. No pri zdedenom byte sa do piatich rokov, počas ktorých nehnuteľnosť treba vlastniť, započítava aj čas, ktorý vlastnil byt poručiteľ. Platí to len pri takzvanom priamom dedení, teda vtedy, ak byt zdedia deti či vnuci. Ak nehnuteľnosť zdedia napríklad súrodenci, musia si počkať päť rokov a až potom ju môžu predať bez platenia daní.

Aj v prípade, že niekto musí zaplatiť daň zo zdedeného bytu, nemusí zdaniť celú sumu, za ktorú ho predáva. Z príjmu si odpočíta hodnotu, akú mal byt v čase dedenia. Jeho hodnota musí byť pri dedičskom konaní určená znaleckým posudkom. Rovnako ak dedičia byt zrekonštruujú, čím zvýšia jeho hodnotu, môžu si náklady na rekonštrukciu zahrnúť do výdavkov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba