Aké zmeny čakajú pacientov pri predpisovaní liekov

Hlavné zmeny v zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín a zákone o liekoch a zdravotníckych pomôckach.

31.10.2011 06:30
lekáreň, lieky, zdravie Foto:
Ilustračné foto
debata

V lekárňach bude platiť vernostný systém. Poskytovanie zliav lekárňami je pritom dobrovoľné, pri poskytnutí alebo sľúbení zľavy poistencovi však poskytne súčasne zľavu aj zdravotnej poisťovni, a to najmenej vo výške 50 percent zo sumy zľavy poskytnutej alebo sľúbenej poistencovi.

Lekári budú predpisovať účinnú látku s možnosťou doplniť k názvu liečiva aj obchodný názov lieku, ktorý lekár odporúča vydať. Lekárnik bude na základe takto predpísaného lekárskeho predpisu povinný vydať pacientovi najlacnejší dostupný liek z pohľadu doplatku pacienta, okrem prípadu, ak si pacient vyberie iný náhradný generický liek s iným doplatkom pacienta. Zodpovednosť za predpísanie účinnej látky bude mať lekár. Lekárnik bude zodpovedný za to, či dal pacientovi liek s predpísanou účinnou látkou. Každých 30 dní má lekár dostať informáciu o tom, ktoré konkrétne lieky pacient užíva. Opatrenie má priniesť zníženie doplatkov za lieky pre pacientov a obmedzenie predpisovania drahších liekov, ktoré lekári predpisovali za benefi ty od farmaceutických firiem. Predpokladá sa, že pacienti na tomto opatrení ušetria 48 miliónov eur na doplatkoch za rok. Vlani na doplatkoch zaplatili 162,4 milióna eur.

Ceny liekov by mali byť nižšie. Po novom ceny liekov na Slovensku nebudú vyššie, ako je druhá najnižšia cena v EÚ. Doteraz bola určovaná ako priemer šiestich najnižších cien konkrétneho lieku. Zmena má priniesť prvý rok po zavedení 75 miliónov eur. Veľkou zmenou by malo byť kategorizovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Táto oblasť totiž doteraz regulovaná vôbec nebola.

Kategorizácia liekov nebude štyrikrát ročne, ako je to v súčasnosti, ale dvanásťkrát. Úhrady poisťovní sa však budú stanovovať naďalej raz za štvrťrok. Zákon vytvára podľa rezortu zdravotníctva aj priestor na rýchlejší vstup liekov na trh. Predpokladá sa zverejňovanie zoznamu kategorizovaných liekov vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca, čo vytvára možnosť na zaraďovanie nových liekov do kategorizácie 12–krát ročne. Po novom by zároveň mali byť účastníkom kategorizácie aj poisťovne a aktívne tak pôsobiť na ceny a úhrady liekov. Zákon rieši aj otázku nedostupnosti liekov. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku zaradeného v kategorizačnom zozname má povinnosť zabezpečiť jeho reálnu dostupnosť v množstve dostačujúcom pre zabezpečenie liečby pacientov. Ak si túto povinnosť nesplní, dostane pokutu a nedostupný liek môže byť vyradený z kategorizačného zoznamu.

Generické lieky budú musieť byť lacnejšie. Sprísnia sa podmienky vstupu generických liekov na trh. Platí, že prvý generický liek vstupujúci do kategorizácie musí byť lacnejší minimálne o 20 percent v porovnaní s originálnym liekom. Generická preskripcia umožní úspory na strane pacientov, pričom pacienti nezaznamenajú ujmu v podobe zníženej kvality liekov, ale prínos na strane úspory na doplatkoch za lieky, ktorá je vyčíslená na takmer 45 miliónov eur.

Do limitu spoluúčasti bude možné zaraďovať viac liekov ako v súčasnosti. Aktuálne platí, že dôchodcovia zaplatia za štvrťrok maximálne 45 eur a zdravotne postihnutí maximálne 30 eur. Akékoľvek ďalšie doplatky im preplatí zdravotná poisťovňa. Do limitu sa však započítavajú iba najlacnejšie lieky. Najlacnejší náhradný liek je liek s najnižším doplatkom poistenca prepočítaným na štandardnú dávku liečiva zaradený v zozname kategorizovaných liekov s obsahom rovnakého liečiva, s rovnakou cestou podania a s rovnakým množstvom liečiva v liekovej forme ako liek predpísaný na lekárskom predpise. Ak v zozname kategorizovaných liekov nie je zaradený iný liek, ktorý by vyhovoval kritériám najlacnejšieho náhradného lieku, považuje sa zaň liek predpísaný na lekárskom predpise. Výška prepočítaného doplatku za najlacnejší náhradný liek sa určí ako výška doplatku poistenca prepočítaného na štandardnú dávku liečiva najlacnejšieho náhradného lieku vynásobená počtom štandardných dávok liečiva vo vydanom lieku. Limit spoluúčasti sa nevzťahuje na poistencov, ktorí majú príjem, ktorý podlieha dani z príjmov, okrem príjmu z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, dôchodok vyšší ako 50 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Z limitu sú však po novom vyňaté lieky s nízkou mierou úhrady zo strany zdravotnej poisťovne, a to menej ako 75 percent.

Lieky, ktoré sú určené na odvykanie od fajčenia, liečenie obezity alebo na zabránenie otehotnenia či mužskú erekciu, budú môcť byť aj naďalej hradené z verejného zdravotníctva.

Lekárne budú môcť vytvárať siete na úrovni vyššieho územného celku.

Ministerstvo novým zákonom zavádza viaceré opatrenia, ktoré by mali eliminovať aktivity farmaceutických firiem voči lekárom. Novinkou je zákaz návštev zástupcov farmaceutických spoločností v ambulanciách lekárov počas ich ordinačných hodín. Okrem toho zákon zakazuje príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od zástupcov farmaceutických spoločností. Ministerstvo chce aj regulovať, na aké podujatia, ktoré financuje alebo spolufinancuje farmaceutická firma, môže lekár alebo iní zdravotnícki pracovníci ísť. Povolené majú byť výhradne vzdelávacie podujatia. Lekári a iní pracovníci budú informovať aj o peňažných a nepeňažných príjmoch od výrobcov liekov. Údaje majú byť zverejnené na webe ministerstva alebo Národného centra zdravotníckych informácií.

Novela sprísňuje pravidlá na posudzovanie konfliktov záujmov pre lekárov, pracovníkov ministerstva a členov poradných orgánov. Zamestnanci ministerstva a členovia poradných orgánov tak nebudú môcť rozhodovať o výrobcoch, dodávateľoch a distribútoroch liekov či pomôcok, s ktorými sú finančne prepojení. Nebudú môcť byť napríklad na vedúcich pozíciách alebo mať vlastnícke či akcionárske práva voči nim. Z procesu ich vylúči aj to, ak im firma platila za štúdie. Konflikty záujmov sa však netýkajú samotného ministra, len jeho zamestnancov a poradných orgánov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba