Ak chce rodič vyšší príspevok, nemôže pracovať

Andrea Krátka je na materskej dva roky. Ešte sedem mesiacov by mohla poberať vyšší rodičovský príspevok, kvôli tomu prestala pracovať. Nedovoľujú jej to nové pravidlá.

16.01.2010 07:20
dieťa, hračka, autíčko Foto:
Matky, ktoré rodičovský príspevok už poberajú, musia o zvýšený príspevok požiadať.
debata

„Pracovala som tri dni v týždni, vôbec nešlo o veľké peniaze. Chcela som si udržať pracovné zručnosti a nesedieť toľko doma,“ hovorí. Z výplaty zaplatila jasle a potom jej zostal už len rodičovský príspevok. Podľa nej bol pôvodný systém jednoduchší. Každý rodič, bez ohľadu na to, či pracoval na dohodu, alebo nie, mal jeden rodičovský príspevok. „Teraz je kategórií niekoľko. Aby sa človek vedel zaradiť do správnej kategórie, je to náročné. A to nehovorím o stratenom čase na úrade. Mnohí na to kašlú a rušia dohodu. Ale sú aj takí, ktorí to obchádzajú, napíšu dohodu na priateľa a pracujú ďalej,“ poznamenala.

Poslanci od januára zvýšili rodičovský príspevok na 256 eur (7 712 korún). Budú ho dostávať matky do dvoch rokov veku dieťaťa. So zvýšením príspevku sa sprísnili podmienky. Nie všetky mamičky majú naň nárok. Základnou podmienkou je to, aby pred rodičovským príspevkom poberali materské alebo za posledné dva roky pred pôrodom platili 270 dní (zhruba deväť mesiacov) nemocenské poistenie. Často to nespĺňajú študentky či živnostníčky, ktoré neodvádzali nemocenské poistenie. Štát im potom na rodičovskej dovolenke prispeje nižšou sumou 164 eur (4 940 korún).

Po novom si žena na rodičovskej dovolenke nesmie privyrábať. Zákon nedovoľuje prácu na dohodu ani na živnosť či honoráre, teda také príjmy, ktoré podliehajú dani. Popri rodičovskom príspevku môžu matky zarábať na prenájme nehnuteľnosti.

Podpredseda strany SaS Jozef Mihál upozorňuje, že prísne podmienky v zákone navádzajú na jeho obchádzanie. „Ženy, ktoré si doteraz privyrábali, potrebujú peniaze na slušné prežitie a budú hľadať cesty, ako zákon obísť,“ povedal Mihál. Jednou z nich je napríklad prepísanie dohody na inú osobu. Ide však o porušenie zákona, ktoré inšpektorát práce pokutuje. Existujú aj iné spôsoby. „Ak matka pracuje z domu, môže dostať peniaze za prácu ako doplatok za predchádzajúci pracovný pomer či za predchádzajúcu dohodu. Inou formou je prenájom. Firma si napríklad prenajme pivnicu alebo garáž, ktorých majiteľom je rodič, a takto mu môže vyplatiť mzdu. Riešením môže byť aj výplata podielov na zisku, pretože tento príjem je oslobodený od dane,“ vymenoval Mihál.

Ďalšou novinkou v pravidlách je, že príspevok môže poberať aj otec, ak žije s matkou dieťaťa v domácnosti. Manželia alebo partneri ho však môžu poberať striedavo. Po dvoch rokoch veku dieťaťa sa príspevok zníži. Zníženú sumu bude rodič dostávať ešte tretí rok.

Žiadosť treba podať písomne

O zvýšený príspevok treba požiadať písomne úrad práce a sociálnych vecí. Ak matka žiada o príspevok prvýkrát, musí k žiadosti priložiť potvrdenie od Sociálnej poisťovne, že poberala materské alebo že z posledných dvoch rokov pred pôrodom platila deväť mesiacov nemocenské poistenie. Tlačivá žiadosti nájde na úrade práce alebo si ich môže stiahnuť z webovej stránky ministerstva práce www.employment.gov.sk. Ak o zvýšený príspevok žiada matka, ktorej bol už priznaný pred 31. decembrom 2009, stačí oň podľa hovorkyne Ústredia práce a sociálnych vecí Danice Lehockej požiadať listom.

debata chyba